borderline

Borderline – co to takiego?

Borderline (BPD) inaczej zwane osobowością z pogranicza lub osobowością chwiejną emocjonalnie, jest zaburzeniem osobowości związanym z dysregulacją emocji, niestabilnością nastroju, chwiejnością obrazu siebie, poczuciem pustki wewnętrznej. U osób cierpiących na borderline często dochodzi do impulsywnych zachowań, częstych silnych epizodów gniewu, napadów paniki.

Charakterystyczne jest dla nich angażowanie się w ryzykowne zachowania, niebezpieczne związki czy praktyki seksualne, nadużywanie narkotyków i alkoholu. Trudno tu jednak mówić o uzależnieniach, gdyż właśnie substancjami psychoaktywnymi osoby z osobowością chwiejną emocjonalnie regulują swoje emocje.

Objawy i symptomy

Ludzie z zaburzeniami osobowości z pogranicza mogą doświadczać wahań nastroju i przejawiać niepewność co do tego, jak postrzegają siebie i swoją rolę w świecie. Czują pustkę wewnętrzną . W rezultacie ich zainteresowania i wartości mogą szybko ulec zmianie.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest postrzeganie świata w sposób czarno-biały, skrajny. W związku z tym często dochodzi do idealizowania a następnie dewaluowania osób, z którymi osoby z borderline są w relacji. Ich opinie innych ludzi również mogą się szybko zmieniać. Osoba, która pewnego dnia jest postrzegana jako przyjaciel, może zostać uznana za wroga lub zdrajcę w następnej kolejności. Te zmieniające się uczucia mogą prowadzić do intensywnych i niestabilnych relacji.

Inne objawy mogą obejmować:

  • Wysiłki mające na celu uniknięcie rzeczywistego lub wyobrażonego porzucenia, takie jak szybkie inicjowanie intymnych (fizycznych lub emocjonalnych) relacji lub odcięcie komunikacji z kimś w oczekiwaniu na opuszczenie
  • Wzorzec intensywnych i niestabilnych relacji z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi, często przechodzących od skrajnej bliskości i miłości (idealizacja) do skrajnej niechęci lub gniewu (dewaluacja)
  • Zniekształcony i niestabilny obraz siebie lub poczucia siebie
  • Impulsywne i często niebezpieczne zachowania, takie jak spontaniczne wydatki, niebezpieczny seks, nadużywanie substancji, lekkomyślna jazda i upijanie się. Jeśli zachowania te występują jednak głównie w okresie podwyższonego nastroju lub energii, mogą to być objawy zaburzeń nastroju – nie zaburzenie osobowości z pogranicza
  • Zachowania samouszkadzające
  • Powracające myśli o zachowaniach lub groźbach samobójczych
  • Intensywne i bardzo zmienne nastroje, z każdym odcinkiem trwającym od kilku godzin do kilku dni
  • Chroniczne uczucie pustki
  • Niewłaściwy, intensywny gniew lub problemy z kontrolowaniem gniewu
  • Trudność polegająca na zaufaniu, któremu czasami towarzyszy irracjonalny lęk przed intencjami innych ludziUczucia dysocjacji, takie jak uczucie odcięcia od siebie, postrzeganie siebie spoza własnego ciała lub poczucie nierealności

Nie każdy z zaburzeniami osobowości z pogranicza doświadcza każdego objawu. Niektóre osoby doświadczają tylko kilku objawów, podczas gdy inne mają ich wiele. Objawy mogą być wywoływane przez pozornie zwyczajne zdarzenia. Na przykład ludzie z zaburzeniami osobowości z pogranicza mogą wpaść w gniew i być zrozpaczeni przez drobne rozłąki z ludźmi, z którymi czują się blisko, takimi jak podróże służbowe. Nasilenie i częstotliwość objawów oraz czas ich trwania będą się różnić w zależności od osoby i jej choroby.

W przypadku podejrzenia BPD zachęcam do przeprowadzenia diagnostyki i podjęcia leczenia, gdyż jest to zaburzenie, które można leczyć i wyleczyć, dzięki czemu osiągnąć życie warte przeżycia.